hannask2

Korskyrkan, Pingskyrkan och Umeå bibelcenter driver Hannaskolan. Huvudman är Umeå Kristna Skolförening.

På skolan blir eleverna aldrig en i mängden, utan har alltid nära till kontakt med oss som arbetar på skolan. All personals strävan är att möta varje elev utifrån deras individuella förutsättningar. Skolan erbjuder en miljö, där eleverna kan utveckla en grundtrygghet och stabilitet som individer utifrån en kristen människosyn.

Skolan är öppen för alla och bidrar till att eleven utvecklar sina kunskaper, sitt ansvarstagande, sin initiativförmåga, sin kreativitet och sin medmänsklighet. Vårt övergripande mål är att eleverna skall känna sig nöjda med sin skoltid och stå rustade att lyckas i framtiden, när de lämnat vår skola.

Läs mer om Hannaskolan här: http://hannaskolan.se

Hannaskolan på facebook: https://www.facebook.com/hannaskolan

KONTAKT

Rektor:
David Johansson
Mail: Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.
Telefon: 070-175 57 81

Adress:
Aktrisgränd 31
903 64 Umeå